HISTORIA

Poznaj historię naszego pałacu.

Porcelana "Wałbrzych" podobnie jak inne fabryki porcelany regionu ma długą tradycję.

Jest np. zdecydowanie starszy od sławnego Rosenthala z Bawarii - Philipp Rosenthal swoją słynną później w całym świecie fabrykę porcelany w Selb założył przecież w 1879 roku a więc wówczas, gdy wałbrzyska fabryka Carla Tilscha przeżywała już okres świetności, produkowała miliony sztuk porcelany rocznie przynosząc znaczące zyski. W uzdrowiskowym jeszcze wówczas Starym Zdroju (Altwasser) '; był to największy zakład pracy, większy od funkcjonujących tu wówczas kopalń węgla. Tilsch był wówczas nie tylko właścicielem fabryki porcelany, ale także huty szkła w Szczawienku (wówczas Nieder Salzbrunn) oraz współzałożycielem i współwłaścicielem pierwszego wałbrzyskiego banku.

Pod koniec trzeciej ćwierci ubiegłego wieku w pobliżu terenów fabrycznych zaczął wznosić pierwszy...

... wałbrzyski biurowiec, który choć mocno już nadszarpnięty zębem czasu, przypomina raczej pałacyk, choć w dalszym ciągu pełnić będzie funkcje biurowe - od 1945 r. przy ul. Armii Krajowej 7 A mieściła się Dyrekcja Rejonowa PKP w Wałbrzychu. Charakterystycznemu budynkowi stojącemu przy torach naprzeciwko hotelu "Sudety" przydałoby się odnowienie elewacji. Jeszcze niedawno dziurawe rynny powodowały, że woda lała się po ścianach tego zabytku. Kolejarze rynny na szczęście naprawili, ale prac nad elewacja nie zdążyli rozpocząć. Pałacyk wbrew powszechnemu dosyć mniemaniu nie był nigdy rezydencją rodziny właścicieli, ale pierwszym i to tak wytwornym biurowcem przemysłowym Wałbrzycha. Dokładna data jego budowy nie jest znana. W każdym razie zbudowany został w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Na planach z 1864 r. jeszcze go nie ma a 1880 już jest.

Pałacyk mieszczący biura firmy Carla Tielscha zbudowany został na terenie fabryki a jego lokalizacja okazała się niefortunna gdyż wybudowana w 1877 roku linia kolejowa odcięła dyrekcję od fabryki. Ten reprezentacyjny obiekt świadczący o świetności firmy ma powierzchnię 1500 metrów kwadratowych. Dyrekcja firmy funkcjonowała w Pałacu do roku 1920 kiedy to od Tielscha odkupiła go inna wałbrzyska firma Leopold Ernst i Synrównież na siedzibę firmy która mieściła się tam do 1945 r.

Pierwszy wałbrzyski biurowiec został zbudowany w stylu elektyzmu historycznego nawiązującego do renesansu.

W budynku uwagę zwraca reprezentacyjna klatka schodowa w kształcie ośmiokąta. Jest to obecnie jedyny użytkowy reprezentacyjny budynek dziewiętnastowieczny Starego Zdroju który był wówczas wziętym uzdrowiskiem nawiedzanym przez wybitne europejski i polskie osobistości. W grudniu 2007 roku Pałac stał się prywatną własnością. Do dnia dzisiejszego trwają prace remontowe mające na celu odnowienie tego pięknego zabytku. Pracy jest bardzo dużo gdyż Pałac Tielschów za czasów PKP popadł w ruinę. (gazeta PORCELANA, Grudzień 1996.)

Contact Form